sağlık bakanlığı logo

Yetişkin Bağışıklama Kursu

Yetişkin Bağışıklama Kursu
Yetişkin Bağışıklama Kursu BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BÜROSU

Hastalık kontrol programları stratejilerinin arasında; çocukluk dönemi aşılamaları yanı sıra yetişkin ve risk grubu aşılamaları da bulunmaktadır. Tüm dünyada, son yıllarda erişkinlerin bağışıklanması da en az çocuklar kadar önemsenmeye başlanmıştır.

Ülkemizde de ileri yaş nüfusun giderek artmasıyla, kronik hastalıklar ve kanserlerde de buna bağlı bir artış meydana gelmekte olup bu durum erişkin aşılamasının giderek daha da ön plana çıkmasına yol açmıştır. Bakanlığımız, erişkin bağışıklamasının giderek artan öneminin farkında olup bağışıklığın pekiştirilmesi amacıyla ek aşılamalara ihtiyacı olanlar ile gebeler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, bağışıklık yetmezliği bulunanlar ve diğer risk gruplarındaki kişilerin enfeksiyon hastalıklarından korunması doğrultusunda aşılama çalışmalarını yürütmekte ve desteklemektedir.

Bu kapsamda Aşı Programları Birimi tarafından 03.04.2019 tarihinde Kepez Devlet Hastanesi Toplantı Salonunda yapılan “Yetişkin Aşılama Kursu”, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Cenker ATEŞ’in açılış konuşmasıyla başladı. Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları Derneği üyelerinden Prof. Dr. Meltem TAŞBAKAN, Prof. Dr. Hüsnü PULLUKÇU, Prof. Dr. Canan AĞALAR Hemşire Nurgül ŞAHİN tarafından verilen kursa 60 sağlık personeli katıldı.

 

 

Duyuruya Ait Diğer Resimler