sağlık bakanlığı logo

Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü

Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü
Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ (BASIN)

           Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü

           Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, en üst düzeyde kararlılıkla ve multidisipliner bir yaklaşımla sürdürülüyor. 

           Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir.

            Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir sorundur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir. 

            Uyuşturucu madde bağımlılığı veya tedavisi süreci hakkında bilgi almak isteyen kişiler ve kişi yakınları İlimizde;

  • Tüm Aile Hekimlerine,
  • Alanya, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Manavgat ilçelerimizde bulunan Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Hayat Merkezlerine,
  • Yeşilay Danışmanlık Merkezine (YEDAM),
  • Atatürk Devlet Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezine (AMATEM),
  • Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezine (AMBAUM) başvuruda bulunabilirler.

            Ayrıca, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında 7 gün 24 saat danışmanlık hizmeti alabilecekleri Sağlık Bakanlığına bağlı “ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattını” doğrudan arayabilirler.