sağlık bakanlığı logo

Sıfır Atık Projesi Değerlendirme Toplantısı

Sıfır Atık Projesi Değerlendirme Toplantısı
Sıfır Atık Projesi Değerlendirme Toplantısı BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BÜROSU

1 Mayıs’ta “Sıfır Atık Projesi”ni hayata geçirecek İl Sağlık Müdürlüğü, mevcut durum ve planlarını gözden geçirdi. İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür başkanlığında yapılan değerlendirme toplantısına başkanlar, başkan yardımcıları, uzman ve birim sorumluları katıldı. Hülür toplantıda yaptığı konuşmada; kurum olarak en çok kağıt atık üretildiğini, bir süredir Müdürlükte karma atık toplandığını ve sıfır atık uygulaması ile ciddi oranda israfın önleneceğini ve böylece doğal kaynakların verimli kullanılacağını söyledi. İl Sağlık Müdürlüğü olarak 1 Mayıs’ta uygulamaya geçileceğini belirten Hülür, projeyle çevreye ve doğaya duyarlı tüketicilerin hızla çoğalacağını sözlerine ekledi.

Toplantıda bir sunum yapan İş Güvenliği Uzmanı Özgür Metin, öncelikle odalarda bulunan çöp kovalarının kaldırılacağını, bunun yerine koridorlara konulacak ikili kumbaralar ile atıkların toplanacağını ve 31 Aralık’a kadar tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık Projesi”, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanıyor.

 

Duyuruya Ait Diğer Resimler