sağlık bakanlığı logo

Sağlıklı Hayat Merkezine Giden Yol, Aile Hekiminizden Geçsin

Sağlıklı Hayat Merkezine Giden Yol, Aile Hekiminizden Geçsin
Sağlıklı Hayat Merkezine Giden Yol, Aile Hekiminizden Geçsin ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ (BASIN)

 

Her zaman, her koşulda sağlığın korunması ve geliştirilmesi anlayışıyla ilimizde hizmet veren Kepez, Alanya, Muratpaşa, Konyaaltı, Manavgat Sağlıklı Hayat Merkezlerinden sonra 6.sı Döşemealtı ilçemizde haziran ayında faaliyete başladı. Döşemealtı Sağlıklı Hayat Merkezini ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, burada incelemelerde bulundu ve merkezin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Sağlıklı Hayat Merkezleri; sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılardır.

Sağlık Bakanlığımız, birinci basamak sağlık hizmetlerinin merkezine Sağlıklı Hayat Merkezlerini alarak ülke genelinde aile hekimliği hizmetlerini desteklemeyi, güçlendirmeyi ve tamamlamayı; birinci basamakta hekimlik dışı sağlık hizmetlerine (diyetisyenlik hizmetleri, psiko-sosyal destek hizmetleri, fizyoterapi, çocuk gelişimine yönelik hizmetleri gibi)  erişimi kolaylaştırarak hastanelerde yığılmanın önüne geçmeyi; sigara ve benzeri zararlı maddelerin yol açtığı sağlık riskleri ve tehditleri ile mücadele etmeyi, halihazırda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam programı çerçevesinde yürütülen hatalı beslenme alışkanlıkları ve obezite ile mücadele etmeyi, kanser taramalarıyla erken teşhis ve tedaviyi, toplumun yaşam kalitesini yükseltecek alışkanlıkları kazandırmayı amaçlamaktadır.

         Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde koruyucu sağlık hizmetleri ve hekimlik dışı sağlık hizmetlerini güçlendirmeye yönelik şu hizmetler sunulmaktadır;

           

Duyuruya Ait Diğer Resimler