sağlık bakanlığı logo

Organ Bağışı Hayat Kurtarır

Organ Bağışı Hayat Kurtarır
Organ Bağışı Hayat Kurtarır BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BÜROSU

“Hayati önem taşıyan bir konuda sorumluluk alın ve bir hayat kurtarın”

Ülkemizde her geçen yıl organ nakli hizmetlerinde çok önemli gelişmeler kaydediliyor. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ nakli, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan organ hastalıklarında uygulanan geçerli ve ileri bir tedavi yöntemidir ve bu nakli bekleyen hasta sayısı oldukça fazladır.

Organ ve doku nakli hizmetleri, tüm üniversiteler ile kamu ve özel sağlık kuruluşlarının katılımıyla Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda ve denetiminde, “Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi” dâhilinde yürütülmektedir. Bilindiği üzere Sistem’in amacı; ülke genelinde organ ve doku nakli hizmetleri alanında çalışan kurum ve kuruluşlar arasında gerekli koordinasyonu sağlamak, kısıtlı imkânlarla temin edilebilen bağış organ ve dokuları, bilimsel kurallara ve tıbbî-etik anlayışa uygun olarak, adaletli bir şekilde, en uygun hastalara ve en kısa süre içerisinde naklini sağlamaktır.

Ülkemizde 9 bölgede Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezleri faaliyet gösteriyor. Antalya Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi olarak bölgemize bağlı hastaneler hemen her yıl,  donör çıkaran hastaneler konumundadır. 2018 yılının ilk 10 ayında organları kullanılan 480 kadavra donörün 50 tanesi bölgemize bağlı hastanelerden çıkmıştır. Halen ülkemizde organ nakli bekleyen 25 binden fazla hasta bulunuyor.

Organ naklini gerektirecek hastalıkların önceden teşhis edilerek tedavilerinin düzenlenmesi öncelikli hedefimiz olmakla beraber kadavra organ bağışının artırılması ve vatandaşlarımızın konu hakkında farkındalıklarının arttırılması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızı organ bağışı haftasında duyarlı olmaya davet ediyorum. Siz de bağışçı olun. Organlarınızı bağışladığınızı ailenizle paylaşın. Hayati önem taşıyan bir konuda sorumluluk alın ve bir hayat kurtarın…

                                                                                        Dr. Ünal HÜLÜR

                                                                                         İl Sağlık Müdürü