sağlık bakanlığı logo

Deniz Suyu Numune Noktaları ve Mavi Bayraklı Plajlar Toplantısı

Deniz Suyu Numune Noktaları ve Mavi Bayraklı Plajlar Toplantısı
Deniz Suyu Numune Noktaları ve Mavi Bayraklı Plajlar Toplantısı ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ (BASIN)

Antalya’da 640 km’lik sahilde 360 noktadan 15 günde bir deniz suyu numunesi alınarak analiz ediliyor.

Ülkemizde deniz suyu çalışmaları, ilgili yönetmelik çerçevesinde yürütülüyor. Amacımız; Halk sağlığını korumak, geliştirmek, koşulları düzeltmek, sağlığa zarar veren bütün hastalıklarla ve zararlı etkenlerle ve risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek ve genel sağlığı korumaktır.

Akdeniz bölgesi için belirlenmiş olan yüzme sezonu 1 Mayıs - 30 Ekim tarihleri arasında Müdürlüğümüzce belirlenen takvim doğrultusunda 15 günde bir olmak üzere 640 km sahil şeridinde toplam 306 noktadan numune alınıyor. Alınan numuneler mikrobiyolojik analizleri yapılmak üzere soğuk zincirde Antalya Halk Sağlığı Laboratuvarı ve Alanya Halk Sağlığı Laboratuvarlarına teslim ediliyor. Analiz sonuçları ise hem paydaş kurumlarla paylaşılıyor hem de tüm yüzme alanlarına ait sonuçlar kurumumuzun web sayfasında  (yuzme.saglik.gov.tr) halka açık bir şekilde yayınlanıyor.

Uluslararası kalite ödülü olarak bilinen Mavi Bayrak sahibi 202 adet plajıyla Antalya, Türkiye birincisidir. Ülkemizin de Dünya üçüncüsü olmasında kurumumuz çalışmalarının önemli bir katkısı bulunuyor.

Ülkemizde Mavi Bayrak sayısının artırılması amacıyla Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Yüzme Suyu İzleme Çalışmasının yürütülüyor ve bu kapsamda illerde toplantılar düzenleniyor. Müdürlüğümüzde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin İlter başkanlığında düzenlenen toplantıya Çevre Sağlığı Daire Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile TÜRÇEV’den  yetkililer katıldı.

 

Duyuruya Ait Diğer Resimler