sağlık bakanlığı logo

Antalya'da İlk Anne Dostu Hastane

Antalya'da İlk Anne Dostu Hastane
Antalya'da İlk Anne Dostu Hastane ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ (BASIN)

Antalya’da ilk “Anne Dostu Hastane “ unvanını Kepez Devlet Hastanesi aldı.

2018 yılında bebek dostu olan hastane şimdi de anne dostu oldu.

Ülkemizde yaklaşık her yıl yaklaşık 1,5 milyon gebelik ve 1,3 milyon doğum olmaktadır. Gebe ve lohusaların yüzde 98'i en az 1 kez bakım hizmeti almakta, doğumların yüzde 99’u hastanelerde gerçekleşmektedir. Anne sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda, doğumun ideal koşullarda en az müdahale ile normal olarak gerçekleşmesinin sağlanması hedeflenmektedir. Anne ve çocuğun korunmasını sağlamak Anayasal olarak Devlet’in görevidir. İnsan haklan, kadın haklan, çocuk hakları, hasta hakları ve tıp etiğinin temel prensipleri kapsamında; anne güvenliği ve mahremiyetini de dikkate alarak takiplerinin ve doğumlarının gerçekleştirileceği ideal ortamların oluşturulması gerekmektedir.

 Sağlık Bakanlığı tarafından bu hedefler doğrultusunda Anne Dostu Hastane Programı geliştirilmiş ve belirli standartları karşılayan hastanelere “Anne Dostu Hastane” unvanı verilmesine ve sertifikalandırılmasına başlanmıştır. Bu program kapsamında iyi uygulamalar sonucunda Müdürlüğümüze bağlı Kepez Devlet Hastanesi, "Anne Dostu Hastane" unvanı almaya hak kazandı.

Kasım 2016 yılında hizmete açılan ve 2018 Bebek Dostu Hastane unvanının ardından şimdi de Anne Dostu Hastane unvanı alan hastanede, anne ve anne adayları için mahremiyete dayalı tek kişilik doğum üniteleri ve gebenin istediği uygun bir refakatçi ile kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeleri, hareket özgürlüğü sağlamalarına yönelik alanlar oluşturuldu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür,  Bakanlık denetçileri tarafından Anne Dostu Hastane Programı kapsamında yerinde değerlendirilip bu unvana layık görülen hastanenin Türkiye’de 68. Antalya’da ise ilk anne dostu unvanı alan hastane olduğunu söyledi.

Anne ve anne adayları için oluşturulan fiziki mekanlarla normal doğumun özendirilmesini, ayrıca doğumdan sonra anne ile bebeğin bir an evvel buluşmasını sağlayarak bağlılığı ilk andan itibaren oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Hülür, "Anne Dostu Hastane unvanı alan Kepez Devlet Hastanesinde eğitimli ve alanında deneyimli sağlık personelimizle, anne adaylarının güvenli ve kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlanıyoruz. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının en temel hakkıdır. Tüm eğitimler ve diğer hizmetler ulusal standartlara uygun sunuluyor. Mahremiyet beklentilerine önem veriliyor ve özen gösteriliyor. Gebeler doğum öncesi dönemde gebe okulu programı ile doğuma hazırlık programına alınıyor, doğum sonrası ise emzirme, bebek bakımı, lohusalık konularında bilgilendirmeler devam ediyor” dedi.

 

Duyuruya Ait Diğer Resimler