sağlık bakanlığı logo

4 Şubat Dünya Kanser Günü Farkındalık Etkinlikleri

4 Şubat Dünya Kanser Günü Farkındalık Etkinlikleri
4 Şubat Dünya Kanser Günü Farkındalık Etkinlikleri BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BÜROSU

 

             Her yıl dünyada ve ülkemizde 4 Şubat Dünya Kanser Gününde; kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kanser ile mücadelede doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruları herkese ulaştırmak amacıyla kutlanmaktadır.

             Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür etkinlikler kapsamında yaptığı açıklamasında; ‘’her yıl dünyada 8,8 milyon kişi kanserden hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her yıl 150 bin kanser teşhisi konulmaktadır. Kanser, dünyada ve ülkemizde kalp damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. Ülkemizde son 5 yıllık veriler incelendiğinde kanser teşhisinde önemli bir artış görülmemektedir. Bunda halkın bilinç düzeyinin arttırılması ve Bakanlığımız politikası olan erken teşhis tarama programlarının önemli katkısı olduğu bilinmektedir’’ dedi.

       “4 Şubat Dünya Kanser Günü” etkinlikleri kapsamında; Antalya İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İlçe Sağlık Müdürlüklerinde, Sağlıklı Hayat Merkezlerine bağlı KETEM birimlerinde ve hastanelerimizde yer alan kanser tarama birimlerimizde farkındalık standları kurulmuştur. Vatandaşlarımıza kanserde erken teşhisin önemi, ücretsiz yapılan kanser taramaları konusunda bilgilendirmeler yapılmış ve el broşürleri dağıtılmıştır.

       Ayrıca Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda halkın ve sağlık çalışanlarının katılımları ile Kemer İlçesinde yer alan Tahtalı mevkiine teleferik ile çıkılmıştır. “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır. Ücretsiz Kanser Taramalarınız İçin KETEM’e ve Aile Hekiminize Başvurun” yazılı posterler açılarak kanserde erken teşhisin önemi konusuna dikkat çekilmiş, daha geniş bir kitleye ulaşması sağlanmıştır.

 

Duyuruya Ait Diğer Resimler