sağlık bakanlığı logo

Uygun İlaç, Uygun Süre, Uygun Doz; AKILCI İLAÇ KULLANIMI

Uygun İlaç, Uygun Süre, Uygun Doz; AKILCI İLAÇ KULLANIMI
Uygun İlaç, Uygun Süre, Uygun Doz; AKILCI İLAÇ KULLANIMI ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ (BASIN)

Antalya ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri sundukları müzik ve tiyatro gösterisi ile akılcı ilaç kullanımına vurgu yaptılar.

Akılcı ilaç kullanımında farkındalık oluşturmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü, Kepez İlçe Sağlık Müdürlüğü ve ATSO Güzel Sanatlar Lisesi işbirliği ile etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Sağlık Müdürü Yardımcıları Dr. Ebru Büyükkaraman, Dr. Mehmet Fatih Gülşen, Kepez İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saniye Gülatan, Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Dr. Rahime Çiğdem Canbolat, ilçe sağlık müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, özellikle gelişigüzel kullanılan antibiyotiklerin, bakterilere direnç kazanması ile hem kişiye hem de ülke ekonomisine verdiği zarara dikkat çekti. Hülür, öğrencilere akılcı ilaç kullanımı konusunda duyarlı olmalarını ve aileleriyle konunun önemini paylaşmalarını istedi. Hülür konuşmasında hekimlere de büyük görevler düştüğüne vurgu yaparak doğru tanı ve doğru ilaç konusunda bireye ve ekonomiye zarar verilmeden kararlar verilmesi çağrısında bulundu.

Eczacı Ayça Lapa’nın “Akılcı İlaç Kullanımı” konulu sunumunun ardından ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri sahne aldı. Müzik eşliğinde sergiledikleri oyun izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Akılcı İlaç Kullanımı (AİK), Dünya Sağlık Örgütü tarafından kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmaktadır.

Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında; hastalık ve ölün oranlarında artış, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesi sonucu temel ilaçlara ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişecek dirence dayalı tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir.

Ülkemizde de akılcı ilaç kullanımı ile ilgili çalışmalar 20 yıldır sürmektedir. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından akılcı ilaç kullanımını destekleyecek faaliyetlerin yürütülmesi ayrıca hekim, eczacı, diğer sağlık personeli, vatandaş ve ilaç sektörüne yönelik farkındalık ve bilinç düzeyini arttırmak hedefiyle “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017 hazırlanmıştır.

Akılcı ilaç kullanımı tüm ilaçları kapsayan bir terim olsa da ülkemizde ve dünyada hedeflenen ilk grubu antibiyotikler oluşturmaktadır. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de özellikle antibiyotiklerin doğru kullanımı ile ilgili eğitim, tanıtım, izleme ve değerlendirme faaliyetleri İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Akılcı İlaç Kullanımı İl Temsilciliği tarafından yürütülmektedir. 

Duyuruya Ait Diğer Resimler