sağlık bakanlığı logo

8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

8 Mayıs Dünya Talasemi Günü
8 Mayıs Dünya Talasemi Günü ÇOCUK, ERGEN, KADIN VE ÜREME SAĞLIĞI BİRİMİ (HSHB)

Talasemi tedavisi zor, hasta ve ailesi için oldukça yıpratıcı bir hastalıktır. Talasemi gibi her iki ebeveynden de gelen bozuk genler ile geçiş gösteren kalıtsal hastalıkların kontrolünde, hastalık hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplum taramaları ile taşıyıcıların saptanması, onlara genetik danışmanlık verilmesi ve gebelik öncesi tanı metotları kullanılarak yeni hastalıklı bebek doğumlarının önlenmesi en etkili yöntemdir.

Bu nedenle Talasemi ve diğer kalıtsal kan hastalıklarının önemini vurgulamak ve toplumda farkındalık oluşturmak adına, 1993 yılından bu yana tüm dünyada 8 Mayıs “Dünya Talasemi Günü” olarak anılmaktadır.

Bu kapsamda Akdeniz Üniversitesi Talasemi Tanı ve Tedavi Merkezince ‘’Dünya Talasemi Günü’’etkinlikleri kapsamında hasta ve yakınlarını bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Konyaaaltı Belediyesi Feslikan Salonunda düzenlenen toplantı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hemotoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Osman Alphan KÜPESİZ, Dr. Öğrt. Üyesi Güler Tüysüz KİNTRUP, Talasemi Kordinatörü Dr. Zeynep ÖZTÜRK’ün sunumları ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Cenker ATEŞ, Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi çalışanlarının katılımları ile gerçekleşmiştir. Programda yer alan ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

Duyuruya Ait Diğer Resimler